Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?
Dowiedz się, gdzie zamówić silnik prądu stałego, wejdź na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Sporo przedmiotów, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Małe lub ogromne, bezszczotkowe czy też szczotkowe, te silniki zmieniły nasz tryb życia oraz pracy, lecz statystyczny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.
Silnik elektryczny prądu stałego – osiągnięcie znanych naukowców XIX wieku
Zadaniem silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od niemal dwóch wieków i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich opracowania, następujących usprawnień i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty znanych innowatorów połowy XIX wieku, jak m.in. Gaston Planté, Zénobe Gramme i Thomas Edison. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, komutatora i szczotek. Współcześnie powszechnie stosowane są również silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za bezgłośne działanie orazfenomenalną niezawodność.
Gdzie używa się silników na prąd stały?
Teza, że silniki na prąd stały są używane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich napędach na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są podzespołem sterowanych radiowo samochodów i pociągów, czyli gadżetów, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które pewnie sprezentujemy też naszym potomkom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezastąpione w wielu gałęziach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej czy wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników na prąd stały samochody elektryczne staną się normalnością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ to one napędzają modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Z silników na prąd stały korzystają także hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.
Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez trudu można zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne silniki od szanowanych producentów.
Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]