Różowe złoto – co to jest i jak powstaje?

Różowe złoto to trend, który już od kilku lat dominuje nie tylko w branży jubilerskiej, ale i wielu innych – jest obecny w modzie, zdobi sprzęty elektroniczne, a także znajduje odzwierciedlenie w stylach wnętrzarskich. Co to jest różowe złoto i jak powstaje? Skąd wzięła się moda na kolor rose gold, który z biżuterii przeniósł się do innych dziedzin życia? Przedstawiamy najważniejsze informacje o pierścionkach, naszyjnikach i kolczykach wykonanych z różowego złota.

Różowe złoto – jak powstaje?

Różowe złoto – kolor, który przyciąga spojrzenia i doskonale komponuje się z różnymi rodzajami karnacji, dzięki czemu zawsze prezentuje się świetnie. W czym tkwi sekret tego metalu szlachetnego i dlaczego jest obecnie tak bardzo popularny? Różowe złoto zachwyca nas swoją łagodną barwą i nadaje się do tworzenia różnych dodatków – od pierścionków zaręczynowych i obrączek, przez kolczyki i naszyjniki, aż po zawieszki, zegarki czy bransoletki. W rzeczywistości to nic innego jak stop czystego złota z miedzią i srebrem – taka mieszanka pozwala na uzyskanie wyjątkowej barwy, która urzeka szlachetnym urokiem i wyraża wiele emocji – miłość, wdzięczność, szacunek.

Warto przy okazji zaznaczyć, że czyste złoto samo w sobie nie jest bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia – wręcz przeciwnie, jest miękkie i ciągliwe, przez co może łatwo ulec zarysowaniu. Właśnie dlatego stopy złota z innymi metalami są tak bardzo pożądane – odpowiednia mieszanka pozwala uzyskać nie tylko doskonałe walory użytkowe, ale także niezwykłą barwę. Czyste złoto w połączeniu z miedzią i srebrem może przybierać odcień od delikatnego różu, aż po intensywną czerwień. Stopień nasycenia koloru zależy od proporcji kruszców – im więcej srebra, a mniej miedzi w stopie, tym bardziej subtelna barwa.

Skąd moda na różowe złoto?

Klasyczne żółte złoto jest bardzo piękne, ale coraz częściej ustępuje miejsca innym rodzajom szlachetnych kruszców. Różowe złoto zyskuje obecnie dużą popularność nie tylko ze względu na walory użytkowe, ale także możliwość łączenia go z różnymi minerałami. Doskonale komponuje się z brylantami, różowym kwarcem, ametystem, perłami, opalem lub morganitem, sprawdza się również w połączeniu z kamieniami o kontrastowym barwach. Może też być łączone z innymi metalami, np. srebrem czy miedzią. Pierścionki, kolczyki, obrączki lub sygnety składające się ze złota różowego, białego i żółtego cieszą się dużym zainteresowaniem koneserów biżuterii.

A jeszcze jakiś czas temu panowało przekonanie, że różowe złoto jest mniej wartościowe niż jego klasyczne odmiany. Współczesna moda na dodatki w stylu rose gold zadaje kłam temu twierdzeniu, o czym świadczy nie tylko ogromna popularność, ale także ceny produktów dostępnych na rynku.

Ile kosztuje różowe złoto? Biżuteria wykonana z tego stopu jest dostępna we wszystkich kolekcjach jubilerskich, a jej ceny często są wyższe niż dodatków z klasycznego żółtego złota. Trend przenosi się z branży jubilerskiej na inne dziedziny – modę, urządzanie wnętrz czy elektronikę.

Źródło tekstu: https://obraczki.net.pl/blog/jubilerstwo-i-zlotnictwo/rozowe-zloto-co-to-jest-i-jak-powstaje