Mass collect – co to jest i czy warto z tego korzystać?

Niezbędne wskazówki dotyczące tego, co to jest mass collect. Przekonaj się!

Mass collect jest usługą, której głównym aspektem jest identyfikacja płatności masowych od kontrahentów. Opisujemy w skrócie, jak funkcjonuje mass collect i jak upraszcza organizację dużym i małym przedsiębiorstwom.

Mass collect – jak to działa?

Funkcja usługi mass collect jest zasadniczo dość prosta. Polega na przydzieleniu wszystkim kontrahentom niepowtarzalnego numeru rachunku, który jest jednocześnie ich identyfikatorem. Takie rozwiązanie jest przydatne tam, gdzie cyklicznie obsługiwana jest spora ilość kontrahentów, a więc przykładowo w firmach telekomunikacyjnych, na uczelniach wyższych, a także wszelkich działalnościach, gdzie wprowadzone jest płatności abonenckie (m.in. w klubach fitness). Należności przesyłane w systemie mass collect kierowane są na jeden firmowy rachunek bankowy, niemniej jednak uprzednie przypisanie klientom niepowtarzalnych numerów rachunków umożliwia ich sprawniejszą identyfikację, niezależnie o tego, jaki sposób wybrali oni do realizacji przelewu (przelew z karty, standardowy przelew lub przelew pocztowy). Wykorzystanie mass collect łączy się również z mniej czasochłonnym księgowaniem należności aniżeli podczas księgowania przez pracownika, a zarazem wyeliminowaniem prawdopodobnych omyłek często mających miejsce w czasie tego procesu.

Bieżące kontrolowanie spływu należności – o atutach usługi mass collect

Choć usługa mass collect nie jest w tej chwili oferowana w większości banków (mają ją między innymi niektóre banki spółdzielcze i mBank) warto rozważyć jej wdrożenie w firmie, także takiej, która co miesiąc obsługuje poniżej stu faktur. Wdrożenie mass collect łączy się wszak z kilkoma korzyściami, jak np. oszczędność czasu pracowników, opcja integracji z systemem finansowo–księgowym (a co za tym idzie łatwiejsze monitorowanie spływu opłat) czy powiązanie z aplikacjami Finance Automation. Taką polską aplikacją służącą do automatycznej obsługi należności jest Flobo. Pozwala ona nie tylko na powiązanie z usługą mass collect banku, ale posiada również funkcję wysyłania powiadomień o nadchodzących płatnościach oraz windykacji, co po kilku miesiącach przekłada się na zwiększenie terminowości u kontrahentów otrzymujących faktury.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]