Srebro w sztabkach – podstawowe informacje
Srebro sztabki. Więcej na https://goldbroker.pl/sztabki-srebra/.
Nie od dziś wiadomo, że inwestowanie w kruszce jest trafną strategią lokowania oszczędności, która po pewnym czasie daje wymierny dochód. Najpopularniejszym w tej chwili kruszcem inwestycyjnym jest niewątpliwie złoto, jednakże w ostatnim czasie srebro przestało być traktowane zaledwie jako metal przemysłowy i powróciło do łask coraz szerszego kręgu osób, zarówno tych ze skromniejszym, jak i nieograniczonym portfelem.
Srebrne sztabki – czy to opłacalna lokata?
Srebro pojawia się w naturze 17 razy częściej od złota, trzeba natomiast zaznaczyć, że jego cena w porównaniu do ceny złota nie odzwierciedla tej proporcji ilościowej i stale jest wyraźnie niższa. Nabycie srebra jest jednakże dobrym pomysłem dla osób, które chcą zdywersyfikować swój portfel, a które nie mają środków pozwalających na zakup większych zasobów złota. Warto jednakże mieć świadomość, że z uwagi na swoje właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w rozmaitych gałęziach przemysłu co sprawia, iż jego wartość jest w wyższym stopniu czuła na kłopoty pojawiające się na rynku światowym. Łatwo to zresztą dostrzec badając historię jego ceny z minionych 2 dekad. Z tego również powodu lokata oszczędności w srebro obarczona jest wyższym ryzykiem niepowodzenia, dlatego polecana jest osobom znającym prognozowaną i bieżącą sytuację na rynku metali inwestycyjnych. Można jednak przypuszczać, że popyt na srebro nadal będzie wyglądał podobnie, a wraz z prężnym rozkwitem fotowoltaiki, medycyny oraz elektroniki, w których srebro jest szeroko używane, a także niemijającej popularności biżuterii srebrnej, prawdopodobnie jego wartość będzie z roku na rok wzrastać.
Czy średnio zamożnego Polaka stać na sztabki srebra?
Tak ja złoto, srebro w sztabkach odlewane jest w rozmaitych wagach, co pomaga skonstruowanie portfela inwestycyjnego, pozwalającego odsprzedaż w zależności od potrzeb dużych bądź małych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego również w zasięgu finansowym statystycznego Polaka, to sztabki o ciężarze uncji trojańskiej oraz 50 g i 100 g. Niewątpliwie, gdy zamówimy sztabkę o większym ciężarze, to wydamy na kruszec mniej, warto jednak pamiętać, iż sztabka jest niepodzielna i w razie konieczności jej sprzedaży musimy znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Z tej przyczyny jeżeli sztabki srebra mają być także asekuracją na gorsze dni, należałoby zdecydować się na nabycie sztabek o różnych wagach, aby mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle kruszcu, ile naprawdę musimy. Drugą opcją jest też inwestycja w względnie droższe srebrne combibary, innymi słowy scalone 1-gramowe sztabki srebra dające się łatwo rozłamać. Wadą kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, że – w przeciwieństwie do złota – jego sprzedaż i zakup obarczone są VAT-em.
Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]