System rozliczeń SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

System bankowy SWIFT. Uzyskaj więcej informacji na flobo.io.

Pomimo, iż praktycznie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego działania bankowości światowej.

System bankowy SWIFT używają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej skomplikowane niż obecnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny stosowany obecnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Polsce funkcjonują także z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na całym świecie stosowane są też przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego państwa.

Co jest zatem największym atutem systemu rozliczeń SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie kraje świata, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Praktykuje się też przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak szybko znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]