Złoto inwestycyjne – sztabki czy monety?
Osoby, którym zależy na inwestycji przynoszącej długofalowy i pewny zysk, powinny zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj kruszcu, ale również jego formę. Dotyczy to wszystkich metali szlachetnych, w tym również złota. Monety czy sztabki – co okaże się lepsze? Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze złota inwestycyjnego?
Monety bulionowe czy sztabki – co wybrać?
Złoto zazwyczaj kojarzy nam się z grubymi sztabami ulokowanymi w przepastnym skarbcu lub cennymi monetami przechowywanymi w sejfach i skrytkach. I rzeczywiście – inwestorzy chcący pomnażać kapitał mają do wyboru monety bulionowe lub złote sztabki. Oba rodzaje złota inwestycyjnego dobrze opierają się inflacji i są stosunkowo łatwe w przechowywaniu – w ich przypadku nie istnieje ryzyko zniszczenia np. wskutek zalania czy pożaru. Co w takim razie wybrać – złote sztabki czy monety?
Złote sztabki – zalety i wady
Sztabki złota występują w postaci płytek o masie od 1 grama aż do 1 kilograma. Na rynku są również dostępne sztabki bankowe o wadze 400 uncji, co daje ponad 11 kg złota – inwestorzy mają zatem wiele możliwości. Złoto w sztabkach jest tańsze od monet bulionowych. Przykładowo, w dniu tworzenia artykułu (28.10.2021), 1 uncja złota na GoldBroker.pl kosztowała 7369,61 zł, a złota moneta bulionowa o tej samej masie (Britannia 2021) – 7500,69 zł.
Niestety główną wadą sztabek jest ryzyko ich podrobienia. Na rynku występują również falsyfikaty monet bulionowych, jednak dla fałszerzy nie jest to do końca opłacalny interes. Monety posiadają szereg zabezpieczeń, np. mikrograwerów, które są bardzo trudne do odwzorowania – wymagałoby to dużego nakładu pracy i środków finansowych. Fałszerze opanowali natomiast do perfekcji różne metody tworzenia idealnych kopii złotych sztabek, które są trudne do rozpoznania przez laika. Jakie to sposoby? Zdarzają się sztabki wypełnione innymi metalami o masie zbliżonej do złota (np. wolfram, molibden, tantal). Na szczęście tego typu falsyfikaty występują rzadko – najczęściej w przypadku złota kupionego na rynku wtórnym lub od sprzedawców o wątpliwej reputacji. Co ciekawe, fałszerze podrabiają sztabki posiadające akredytację London Bullion Market Association, ponieważ cieszą się one największym zainteresowaniem inwestorów i łatwo je sprzedać. Przed zakupem należy sprawdzić, czy sztabki pochodzą z wiarygodnego źródła.
Monety bulionowe – zalety i wady
Złote sztabki są bardzo popularne i cechują się wysoką płynnością, jednak w czasie kryzysu, np. wojny, lepiej sprawdzą się monety bulionowe – łatwiej je wymienić lub nimi zapłacić, są też bardziej rozpoznawalne, nie tylko przez osoby zainteresowane inwestowaniem, ale również przez laików. Złote monety są dostępne w różnych kategoriach wagowych, od 1/20 uncji trojańskiej, aż po krążki o masie 1 kilograma. Co do zasady ich wartość wynosi tyle, ile masa złota. Niektóre z nich mogą jednak osiągnąć wyższą cenę przy sprzedaży – dotyczy to serii o wartości kolekcjonerskiej, np. Lunar III. Monety ze znakami zodiaku wybijane przez australijską mennicę Perth Mint charakteryzują się niezwykłą precyzją wykonania i są przedmiotem pożądania wielu kolekcjonerów.
Najmniejsze monety z pewnością będą stanowić lepszy środek płatniczy niż sztabki, niestety będą też obciążone wyższą marżą niż egzemplarze o większej masie. Inwestycja w egzemplarze o małej masie nie będzie zatem bardzo opłacalna. Zastanawiając się nad formą złota inwestycyjnego warto też pamiętać o tym, że monety przy sprzedaży kosztują więcej niż sztabki. Najmniej opłacalne będzie sprzedawanie monet jako złom złota – otrzymamy tylko cenę metalu, bez premium doliczanego do ceny SPOT.
Do zalet należy zaliczyć wyjątkową precyzję, z jaką wykonano monety bulionowe. Niełatwo je podrobić – zdecydowanie trudniej niż sztabki. Monety posiadają szereg zabezpieczeń, dlatego falsyfikaty zdarzają się rzadko. Jeśli chcemy inwestować w monety, wybierajmy egzemplarze spośród tzw. wielkiej piątki. Należy do nich Krugerrand (RPA), Filharmonik Wiedeński (Austria), Liść Klonowy (Kanada), Amerykański Orzeł (USA), Australijski Kangur (Australia).Co zatem wybrać – sztabki czy monety? Wszystko zależy od planów inwestora. Monety łatwiej przewieźć przez granicę, ale sztabki są tańsze. Przed zakupem należy się zastanowić, na czym nam najbardziej zależy.
Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/zloto-inwestycyjne-sztabki-czy-monety/