Najpopularniejsze piłki sportowe – wymiary, waga, wykonanie

Szukasz piłek Hummel? Skieruj się na ten adres.

Mało jest dyscyplin sportowych, które można praktykować bez wymogu wykorzystania konkretnych akcesoriów. Również w poniektórych sportach indywidualnych, np. tych z dziedziny gimnastyki i lekkoatletyki, trzeba wyposażyć się w młot lub szarfę. Jednak najbardziej rozpoznawalnym na całym świecie akcesorium sportowym, przewijającym się w przeróżnych różnych sportach (nie tylko zespołowych), są piłki. W niniejszym wpisie opisujemy cechy 3 piłek sportowych wykorzystywanych w grach popularnych wśród Polaków.

Najważniejsze cechy piłek do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej

1. Piłka do piłki nożnej to niechybnie sprzęt, który wypatrzyć można w pokoju każdego chłopca, a ostatnio i niejednej dziewczynki, bo o sukcesie zawodowym w piłce nożnej często marzą też panie. Waga piłki do “nogi” najczęściej 410-450 g, a jej obwód powinien mieścić się w granicy 0,68-0,70 m. Dawniej takie piłki wytwarzano z prawdziwej skóry, obecnie stosowana do tego jest w głównej mierze eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu określano “biedronką” z racji charakterystycznych czarnych łat, które musiały być dostrzegalne w czarno-białych odbiornikach telewizyjnych. Dziś piłki do „nogi” sprzedawane są w nieskończonych wzorach oraz kolorach, a większość prestiżowych imprez futbolowych ma swój oficjalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niedużo mniejsza aniżeli ta do „nogi”, gdyż jej obwód ma 65-67 centymetrów. Jest od niej niemniej jednak prawie dwukrotnie lżejsza – waży około 260-280 g. W środku mieści się pęcherz z lateksu, a pomiędzy nim a osłoną ze skóry (też zazwyczaj uszytą z eko skóry) znajduje się wyściółka z nylonu lub bawełny. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji do siatkówki halowej i plażowej.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z piłek tu opisanych, ale co ważne jej rozmiary i ciężar są inne w zależności od tego, kto jej używa. Inne wymiary mają zatem piłki do piłki ręcznej dla dorosłych mężczyzn, inne dla dorosłych kobiet, a piłki o najmniejszych rozmiarach produkowane są dla najmłodszych dzieci. Dlatego obwód piłek dla piłkarzy ręcznych waha się między 46 do 60 cm, a ich waga – od 260 do nawet 475 g. Dętka tych piłek powinna być nadzwyczaj mocna, więc z reguły sporządzana jest z lateksu. Zewnętrzna powierzchnia z kolei powinna dobrze trzymać się dłoni.

Czy uprawiamy sport jedynie dla rozrywki, czy też jesteśmy profesjonalnymi graczami, opłaca się kupować akcesoria bardzo dobrej jakości. Przyniesie to nie tylko wyższy komfort w trakcie gry – dobra piłka na pewno posłuży również dłużej.

Adres:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]