Odlewy artystyczne – nie tylko dla urzędów i instytucji

Rzeźba stanowi jedną z pierwotnych form aktywności artystycznej. Pierwsze jej formy pojawiły się już w okresie prehistorycznym i od tamtej pory są obecne w rozlicznych sferach naszej egzystencji. Znajdziemy je z reguły tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w muzeach, na wystawach oraz w świątyniach, ale też w miejscach publicznych: w budynkach firm, na placach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Wszechobecność rzeźb w codziennym życiu jest na tyle duża, iż nie całkiem orientujemy się, że dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy widujemy praktycznie na każdym kroku. W naszym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Odlewy artystyczne w biurach i szkołach

Prace rzeźbiarzy, nawet jeśli prezentują sobą wysokie wartości estetyczne oraz artystyczne, częstokroć bywają przez nas traktowane jako norma – na terenach miejskich (chociaż nie tylko) są wszak obecne dosłownie na każdym kroku. Liczne pomniki, a także rzeźby stawiane na ulicach, w przydomowych ogrodach czy na zieleńcach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości polskich miejscowości. Poza tym nierzadko można je zobaczyć również w licznych budowlach. Są ozdobą na przykład w urzędach, szkołach czy innych gmachach użyteczności publicznej

Metalowe rzeźby. Na gale lub turnieje sportowe

Wspomniane powyżej przykłady to przeważnie masywne, nieruchome dzieła. Jednakże jest to mniejsza część wszelkich rzeźb, z którymi mamy styczność w naszym powszednim życiu. Istotna większość z nich to jednak nieduże prace, wykonane z myślą o prywatnym użytku – to m.in. popiersia wykonywane na zlecenie, nagrody na laureatów turniejów oraz medale. Projektodawcy przeróżnego typu zawodów sportowych bądź plebiscytów nie mają z tym trudności, ponieważ zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie jest ogromnym wydatkiem, a ich opracowanie wystarczy po prostu zlecić profesjonalnemu rzeźbiarzowi.