Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Dalsze informacje o rynnach dachowych.

Systemy dachowe tworzy wiele modułów. Pośród tych, które mają najważniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak zakładanie systemów rynnowych. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – z jakich części są tworzone?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się blisko gruntu bądź pod nim, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie najrozmaitszych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny metalowe, PCV lub plastikowe – co wybrać?

W ofercie sklepów budowlanych dostępne są orynnowanie dachu wykonane z różnych materiałów – m. in z metalu tworzyw sztucznych. Które z nich będą najtrafniejszym wyborem? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się więc skonsultować z fachowcem.

Adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08