Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Dowiedz się, gdzie zamówić obrączki ślubne Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest nad wyraz emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten wiąże młodą parę na zawsze, a symbolem ich uczucia, oddania i wierności są obrączki.

Obrączki ślubne – cząstka obrzędu ślubu od XIII w.

Pierwotnie nie nie istniało rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., dzięki czemu podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niedużo osób wie jednak, że mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilkaset lat później. I choć uprzednio miały miejsce przypadki, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojenne wyprawy, niemniej jednak obyczaj ten spopularyzował się szerzej w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w innych państwach, jak np. w Irlandii, w Turcji, w Szwecji albo na Słowacji, zakłada się je na lewą rękę, którędy zgodnie z niegdysiejszymi przesądami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i poszukują obrączek razem, jednak tradycja mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, bowiem jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej delikatnym designem. Na przestrzeni stuleci sporządzano je z różnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz), które uosabiały niezłomność miłości. W dzisiejszych czasach do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu przeważnie kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch odmian złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, świadczą też nierzadko usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu czy też znaczący dla młodej pary cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]