Zastosowanie suszu konopnego CBD

W sklepach konopnych, obok szeroko wykorzystywanych olejów CBD, można nabyć także susz. Wielu klientom nazwa oraz wygląd tego artykułu natychmiast przywodzi na myśl nielegalną roślinę psychoaktywną. Jednakże susz konopny dopuszczony do sprzedaży w Polsce, tak jak olejki, zawiera w głównej mierze kannabidiol, a nie THC (stężenie tego związku – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nie może być wyższe niż 0,2%).

Z których odmian konopi wytwarza się susz konopny?

Susz konopny powstaje z liści i kwiatów konopi, zaaprobowanych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w Polsce wpisanych do rejestru zostało aż 9 rodzajów takich konopi przemysłowych (to np. Glyana, Rajan oraz Wojko), a sama ich uprawa cieszy się coraz większym zainteresowaniem pośród naszych rolników, często stając się podstawowym źródłem ich dochodu.

W Polsce konopie włókniste uprawia się dla kilku branż przemysłu, przykładowo spożywczego czy materiałów budowlanych, niemniej jednak podlega to państwowej kontroli, co oznacza, że rolnik bądź przedsiębiorca planujący rozpocząć ich wysiew musi w pierwszej kolejności otrzymać stosowne zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Oprócz tego, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest jedynie za zgodą właściwego terytorialnie marszałka województwa. Plusem konopi siewnych jest to, iż można uprawiać je na uprawach krytych, jak i zewnętrznych, ale też i na łączących obie te metody uprawach szklarniowych.

Charakterystyka i stosowanie suszu konopnego

Dlaczego produkcja suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Kwiaty i liście konopi przemysłowych, z których otrzymuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBG czy CBDV), ale też terpeny (jak np. Pinen oraz Humulen), które dają każdej ich odmianie silnie wyczuwalny, oryginalny zapach. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych używane są w licznych produktach spożywczych i kosmetycznych.

Ogólnie sądzi się, że kannabinoidy mają duży wpływ na samopoczucie człowieka, a dzięki temu, iż nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je posiada, można użyć jako suplement terapii wspomagający zmagania z stresem , zapaleniem stawów, bólem mięśni bądź poniektórymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jak przykładowo choroba Parkinsona. Mnóstwo wiadomości o działaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można odnaleźć m.in. w wynikach badań medycznych zebranych w internetowej bibliotece National Institutes of Health, tj. Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia.