balustrady zewnętrzne drewniane, balustrada drewniana

Zewnętrzne balustrady balkonowe i na taras – jak wybrać?

Kiedy nabywamy mieszkanie zazwyczaj nie mamy jakiegokolwiek wpływu na estetykę naszego balkonu, gdyż deweloper zapewne uprzednio wybrał już wysokość oraz wygląd barierek. Natomiast gdy budujemy swój dom mamy możliwość samemu podjąć decyzję o tym, jak finalnie będzie wyglądać nasz taras lub balkon.

Balustrady na balkon muszą spełniać wszelkie warunki w kwestii bezpieczeństwa ich użytkowania

Na to która balustrada balkonowa najlepiej spełni swoje zadania w nowo projektowanym domu ma wpływ wiele okoliczności. To głównie budowa balkonu – inne barierki będą dobrze prezentować się na balkonie zaplanowanym na bazie prostokąta, inne natomiast na balkonie zbudowanym na bazie prostokąta, a inna na niezwykle popularnych w ostatnich latach owalnych balkonach. Najrozsądniejsze wyjawić swoje oczekiwania architektowi sporządzającemu projekt budowlany obiektu i wraz z nim uzgodnić finalny design balkonu. Architekt bez wątpienia dołoży wszelkich starań, by projekt spełniał wszystkie reguły w kwestii bezpieczeństwa użytkowania, a więc ustali optymalną wysokość poręczy oraz odległość pomiędzy tralkami, a następnie dobierze rozwiązania stylistyczne współbrzmiące z charakterem obiektu.

Typy balustrad na balkon i na taras

Architekci mogą do swoich planów dobierać z kilku typów balustrad balkonowych wyprodukowanych z różnych materiałów: z kamienia, z cegieł, z drewna, a także szkła. Współcześnie zwykle używa się z balustrad wyprodukowanych z czarnej stali, które dobrze komponują się z uproszczonymi kształtami rozpowszechnionymi w nowoczesnym budownictwie. Popularnym trendem jest wypełnienie przęseł balkonowych nie metalowymi tralkami, a mlecznymi i transparentnymi płytami ze szkła lub siatką. Stalowe balustrady jednakże trudno pogodzić z góralskim budownictwie tradycyjnym, gdzie nieodzowne są balkonowe balustrady z drewna, aby stylistyka domu zachowała równowagę. Balustrady z drewna sprawdzą się też doskonale na tarasie domku na działce lub domku letniskowego. Poręcze i tralki z drewna pokryte stosownymi preparatami chroniącymi przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych potrafią zachować się w świetnej kondycji przez lata.
Miejmy na uwadze, że podczas zakupu balustrady balkonowej, nieważne czy drewnianej czy szklanej, trzeba kierować się wyłącznie jakością, a nie jej kosztem. Podstawową rolą balustrady jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom, a to nie ma ceny.

Adres:
Rabwood Robert Pankiewicz
Raba Niżna 193
34-730 Mszana Dolna

Mob.: +48 886 695 245
E-mail: [email protected]