food pairing

Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do szablonowych kombinacji smaków, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą dań, które pozornie kompletnie się wykluczają, nie może przynieść interesujących i, co najważniejsze, smacznych rezultatów. Uświadamiamy sobie to na każdym kroku. Największe oddziaływanie na nasz smak miało niewątpliwie możliwość kupna niedostępnych dotychczas w naszym kraju artykułów, jak również otwarcie się na inne tradycje kulinarne. Dzięki temu choćby kombinacja egzotycznych owoców z mięsem rzadko już zaskakuje. Osoby, które rozsmakowały się w tych niebanalnych fuzjach aromatów często inicjują własne eksperymenty i na własną rękę poszukują jeszcze bardziej niezwykłych kombinacji. By te jednakże przyniosły oczekiwane efekty, należy najpierw zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – mieszanie smaków w zgodną, nietuzinkową całość

Chcąc, aby nasze kulinarne poszukiwania faktycznie stały się źródłem uniesień i pozwalały ujawnić nowe smakowe doznania, warto działać zgodnie z normami obowiązującymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są wyłącznie instrukcjami, o których nie należy zapominać, żeby smaki zespalają się w zgodną, ale niezwykłą całość. Dobrze uczynimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tą nazwą określa się sztukę mieszania ze sobą smaków, które ogólnie uchodzą za zupełnie od siebie odmienne. Wszelkie reguły food pairingu są tymczasem gruntownie przemyślane, a u ich podstaw leży szeroka wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą głównie obecności konkretnych składników w stosowanych produktach. Food pairing dotyczy nie tylko jedzenia, ale również napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing warsztaty wyłącznie z wykwalifikowanym szefem kuchni

Do opanowania food pairingu wymagane są wyczucie i spora wyobraźnia, niemniej jednak to nie one będą najważniejsze. Znacznie bardziej jest istotna wiedza z obszaru zawartości poszczególnych substancji w ingredientach potraw oraz tego, jak reagują one z innymi związkami. Tym samym trafnym posunięciem będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez doświadczonego szefa kuchni – przede wszystkim dlatego, że przekazanie podstawowej wiedzy trwa zwykle kilkanaście godzin.

Adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]