Zadbaj o prawidłowy rozwój niemowlęcia – o zajęciach baby sensory

Dla najmłodszych zabawa nie jest tylko rozrywką – właściwie poprowadzona może przyśpieszać ich zdolności. Opiekuni, chcący poprawić umiejętności kognitywne swoich dzieci, powinni partycypować ze swoimi pociechami w zajęciach sensorycznych.

Zajęcia ogólnorozwojowe dla niemowlaków

Zajęcia baby sensory to spotkania dla niemowląt, a więc dzieci nie starszych niż trzynaście miesięcy. Te pierwsze miesiące życia jest niesłychanie ważny dla malucha, ponieważ zachodzi w owym czasie jego nader gwałtowny rozwój fizyczny i psychiczny. Na skutek doznań sensorycznych w mózgu niemowlaka wytwarzają się w tym czasie setki milionów kolejnych połączeń. Wobec tego należy dostarczyć o pokaźną liczbę interesujących wrażeń, oddziałujących pozytywnie na postępy niemowlęcia. Zajęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych organizowane są w dwóch grupach wiekowych – dla maluchów do szóstego miesiąca oraz tych powyżej siódmego miesiąca życia. Ze względu na to, iż organizowane są dla nadzwyczaj małych dzieci, trwają nie dłużej niż godzinę, która dzielona jest na fazy zabawy oraz odpoczynku. W czasie zajęć niemowlęta angażowane są w kolejne aktywności, które pobudzają ich umiejętności motoryczne, komunikacyjne oraz ich rozwój psychiczny.

Zajęcia sensoryczne – rozwój malucha za pośrednictwem muzyki

Muzyka jest jednym z pozytywnie wpływających na rozwój dziecka bodźców. Podczas gry na różnorodnych instrumentach, tak starsze, jak i młodsze maluchy, rozwijają wyobraźnię oraz zdolność odczuwania piękna, jak również uczą się pojęcia rytmu. Obcowanie z muzyką w okresie niemowlęctwa rozwija umiejętności poznawcze maluchów, co później często staje się bazą do łatwiejszego opanowania reguł matematyki. Zajęcia muzyczne to też doskonała zabawa z grupą rówieśników. Pod okiem doświadczonego w pracy z najmłodsi instrumentalisty, dzieci dowiedzą się, że dźwięki można wytwarzać również za pomocą różnorodnych przedmiotów. W czasie zabaw muzycznych wyzwalane są dźwięki o bezpiecznym stopniu głośności..