Bagażnik na hak – o przewożeniu rowerów samochodem

Zobacz, gdzie kupić bagażnik na hak na 3 rowery.

Rozbudowa tras dla rowerów nie tylko w największych aglomeracjach, lecz także w wielu miasteczkach turystycznych w kraju i za granicą przyczyniła się do tego, iż pakując się na wakacje chcemy wziąć ze sobą rower. Jeżeli wyjeżdżamy bez współtowarzyszy i nasz rower to „składak”, można po prostu przygotować dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Kłopoty pojawiają się, gdy wyjeżdżamy w większym gronie i chcemy zabrać 3-4 rowery. W tych okolicznościach należy skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa a uchwyt rowerowy – o czym należy pamiętać?

Rowery można przewozić na dachu samochodu, montując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej instalowanej na haku. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda umożliwia transport aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, ale mają również parę minusów. Umocowanie, a później zdjęcie z nich roweru, bywa sporym problemem głównie dla niewysokich osób. Prócz tego zamocowanie roweru na dachu zmienia wysokość pojazdu, i o ile na ogół nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, mostami oraz bramami, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na to, że jest on bardziej podatny na silne podmuchy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak przedłużają auta, wskutek tego osoby nimi kierujące muszą zachować wyjątkową ostrożność przy parkowaniu tyłem oraz cofaniu samochodu. Jednoślady ułożone na platformie w wielu przypadkach także sterczą poza obrys pojazdu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich drogach.

Jaki bagażnik rowerowy zamówić?

Decydując się na kupno platformy na rower na hak należy uprzednio wziąć pod uwagę parę kwestii. Nie jest to najtańszy zakup, toteż warto już na wstępie wiedzieć jaką ilość jednośladów ostatecznie będziemy chcieli przetransportować. Platforma rowerowa znanej firmy, np. od Thule, będzie służyła nam lata i o ile zamawiamy ją z myślą o rodzinnych wyjazdach, warto postawić na taką, na której zamontujemy trzy czy też 4 jednoślady. Inną ważką kwestią jest znajomość łącznej masy rowerów – przed zakupem platformy powinno się zweryfikować czy wytrzyma ona obciążenie jakie zamierzamy na niej umieścić. Dowiedzmy się również jak przytwierdzane są rowery do bagażnika na hak. Więcej zaczepów utrzymujących jednoślad na miejscu, to mniejsze zagrożenie jego przesunięcia się w czasie podróży, grożące potencjalnym wgięciem lakieru. W przypadku wątpliwości, która platformę rowerową wybrać, rekomendujemy skonsultować się z pracownikiem sklepu posiadającego w ofercie takie akcesoria.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]