Botoks w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Kliknij w to miejsce, jeśli potrzebujesz szczegółowych wiadomości w temacie zabiegu z botoksem.

Toksyna botulinowa, w mowie potocznej zwana botoksem, to substancja białkowa produkowana przez jeden z typów bakterii beztlenowych, która ze względu na swoje działanie stosowana jest w medycynie, szczególnie estetycznej. Jak więc korzysta się z tej egzotoksyny i czy jest ona bezpieczna?

Botoks – leczenie schorzeń, w których występuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe

Botulinotoksyna to jedna z silniejszych poznanych neurotoksyn, której działanie opiera się na powstrzymywaniu sygnałów przenoszonych pomiędzy komórkami nerwowymi a tkanką mięśniową. To dlatego jego spożycie (na przykład wraz z przeterminowaną żywnością) bywa niezwykle niebezpieczne, ponieważ w poniektórych casusach kończy się niewydolnością oddechową. Jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botoks, lekarze od 50 lat stosują do leczenia chorób, w których stwierdza się zbytnie napięcie mięśniowe, między innymi przy trudnych kazusach migreny, schorzeniach powodujących nerwowe kurcze bądź kurczu szczeliny odbytu. Botox często stosuje się także w leczeniu bruksizmu, to znaczy niekontrolowanego tarcia zębami, bowiem ostrzyknięcie odpowiednich miejsc toksyną botulinową obniża napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji zapobiega uszkodzeniom szkliwa i starciu koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga także osobom cierpiącym na nadpotliwość – zaaplikowana w obszary, gdzie organizm wytwarza nadmierne ilości potu, hamuje jego wydzielanie się nawet przez pół roku.

Botoks – usuwanie kurzych łapek oraz “zmarszczki gniewu

Zwykły mieszkaniec Polski najczęściej botoks kojarzy tymczasem z zabiegami medycyny estetycznej. I w rzeczy samej, egzotoksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu eliminację zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny i szybki. Preparat botulinotoksyny zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do powstawania zmarszczek i wyrównuje skórę. W związku z tym zazwyczaj wykorzystuje się go do usuwania tzw. “zmarszczek palacza” czy zmarszczek mimicznych tworzących się w pobliżu oczu. Z pomocą botulinotoksyny można również zredukować intensywny łojotok skóry czoła.

Adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]