Charakterystyka i leczenie stożka rogówki

Zajrzyj na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/, aby uzyskać informacje o stożku rogówki Kraków.

Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to schorzenie, które bardzo ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może być przyczyną innych chorób oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią jednak zaradzić tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?

Rogówka to transparentny element oka, który silnie koncentruje promienie światła. Leży przed tęczówką i ma wiele receptorów bólu, jest jednakże słabo ukrwiona. W okolicy trzeciej dekady życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu i ścieńczeniu w środkowej części. Dzieje się tak na skutek osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje krótkowzroczność i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Chorzy skarżą się również na podrażnienie oczu, czasem występuje też podwójne widzenie. Keratoconus częstokroć współistnieje z innymi wadami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. We początkowej fazie wada jest korygowana za pomocą soczewek kontaktowych bądź okularów, z czasem jakkolwiek konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – zabiegi cross linking oraz Topoguided

Korekta stożka rogówki może być prowadzona za pomocą różnych zabiegów medycznych. Aktualnie najskuteczniejszym sposobem na poprawę jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się też w korekcie stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie miopii czy też astygmatyzmu za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie usuwa wadę wzroku.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]