Symptomy chorób układu moczowego – kiedy czas na wizytę u urologa?

Porządna porcja informacji o urologu w Krakowie prywatnie. Sprawdź koniecznie!

Spotkanie z urologiem wywołuje u szeregu pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakimi zajmuje się urologia, uważane są jako niesłychanie intymne, co sprawia, że pacjenci, którzy spostrzegli u siebie pewne objawy choroby, często wahają się przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na badanie u urologa. Tymczasem może to skutkować groźnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Nie ignoruj tych oznak! Sprawdź, kiedy trzeba zgłoś się do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie i leczenie identyfikacją oraz leczeniem chorób żeńskiego układu moczowego, a u panów – układu moczowo-płciowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który powstaje w wątrobie jako uboczny produkt rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. O niewydolności układu moczowego może alarmować mnóstwo różnorodnych objawów, które nierzadko są bagatelizowane przez pacjentów w nadziei, iż same miną. Na jakie wobec tego symptomy należy zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na badanie urologiczne? Są to przede wszystkim wszystkie zmiany dotyczące moczu, a więc jego ciemne zabarwienie, spienienie bądź pojawienie się w nim ropy lub krwi, ale też przerywany strumień moczu, ból albo pieczenie przy jego wydalaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre objawy bywają też mniej wyraźne, przykładowo ból podbrzusza lub pleców, nadciśnienie tętnicze i opuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się także męskim układem płciowym, wobec tego mężczyźni powinni umówić się do niego kiedy mają problemy z utrzymaniem erekcji, z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką czy gdy dostrzegą zmiany na jądrach lub prąciu. Trzeba przy okazji zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie gruczołu sterczowego.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci zwykle przychodzą do gabinetu lekarza urologii celem wykonania biopsji prostaty (umożliwiającej diagnostykę nowotworu tego narządu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), konsultacji odnośnie wazektomii, a także leczenia torbieli nerek, wodniaka jądra lub stulejki. Urolodzy na co dzień przeprowadzają również wiele trudnych zabiegów, jak m.in. plastyka miedniczek nerkowych, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]