Nowoczesne i bezpieczne w użyciu preparaty do szamba

Właściciele wielu domów są zmuszeni do korzystania z przydomowego szamba. Aby wyeliminować nieprzyjemne zapachy oraz zapewnić odpowiednią drożność rur, warto stosować nowoczesne preparaty do szamba. Należy je wybierać przy uwzględnieniu kilku ważnych czynników.

Różne rodzaje preparatów

Preparaty do szamba pozwalają na bardziej komfortowe i bezpieczne korzystanie ze zbiornika. Oprócz redukcji zapachów możliwe jest zmniejszenie częstotliwości wywozu odpadów. Można więc ograniczyć ilość wizyt zewnętrznej firmy, co spowoduje oszczędności. Na rynku dostępne są różnego typu preparaty do szamba. Muszą być dobierane do konkretnego zbiornika oraz przy uwzględnieniu zasobności portfela właściciela domu. Preparaty do szamba występują w formie proszku lub tabletek. Mają różny skład i od tego w głównej mierze zależy ich zastosowanie.

Sposób działania i skuteczność

Preparaty do szamba powinny zawierać bakterie, które mogą się samodzielnie i w szybkim tempie rozmnażać. Dzięki temu mogą stworzyć trwały ekosystem bakteryjny wewnątrz zbiornika. Bakterie mogą potrzebować wsparcia dodatkowej substancji, na przykład, w formie środka powodującego rozkład tłuszczu. Ponadto istotne jest wykorzystanie enzymów wspomagających degradacja związków powstających w wewnątrz szamba. Nie muszą być one stosowane zawsze, ale również nie należy ich całkowicie unikać. Trzeba też zwrócić uwagę, że preparaty do szamba zawierają instrukcję obsługi dołączoną przez producenta. Trzeba się z nią zapoznać szczegółowo przed użyciem danego środka. W przeciwnym razie preparaty do szamba mogą okazać się mało skuteczne lub w ogóle nie zadziałać.

Okresowe opróżnianie zbiornika

Prawidłowo zastosowane preparaty do szamba pozwalają ograniczyć częstotliwość oczyszczania zbiornika. Nie oznacza to jednak, że takie usługi okażą się zbędne. W razie wątpliwości warto skonsultować się z firmą odbierającą nieczystości lub ze sprzedawcą konkretnego środka. Wizyta firmy oczyszczającej zbiornik powinna być zaplanowana z wyprzedzeniem. Trzeba pamiętać, że zbiornik utrzymany w złym stanie może powodować zagrożenie dla mieszkańców albo środowiska. Ponadto właściciel domu może być też narażony na grzywnę nakładaną przez gminę.

Jeśli jednak zbiornik będzie regularnie czyszczony oraz stosowane będą skuteczne preparaty do szamba, użytkowanie domu będzie bardziej komfortowe i w pełni bezpieczne. Nieprzyjemne zapachy nie będą dostawały się do wnętrza pomieszczeń, a koszty eksploatacji budynku zostaną zmniejszone. Z tego względu nowoczesne preparaty do szamba powinny być stosowane w każdym domu, który nie posiada dostępu do miejskiego lub gminnego systemu kanalizacji.