Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Sprawdź, gdzie zamówić okno skrzynkowe.

Okna skrzynkowe kojarzymy w szczególności z wiekowymi budynkami. Często zauważyć je możemy w starych kamienicach, wiejskich domkach lub pałacach. Obecnie są one wytwarzane w szczególności z przeznaczeniem do montażu w tego typu, bo zastosowanie tego typu okien wymagane jest przez konserwatora. Należy przy tym zaznaczyć, że z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej montowane są również we współczesnych obiektach. Szczególnie, iż obecne wersje są równie wydajne, co okna wykonane starymi technikami. Jak więc wyglądają okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są produkowane?

Konstrukcja okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych nawiązuje do ich konstrukcji. Zbudowane są one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to pewnego rodzaju izolator, który chroni wnętrze przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych budynkach często dzielone są na czworo elementów – dwa u góry, mniejsze skrzydła są zamykane osobno i kiedyś były wykorzystywane do wietrzenia wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w budynkach wzniesionych przed laty – na przykład chatach z czerwonej cegły.

Wykonanie okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak inne typy, muszą być wykonane z właściwego materiału. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę oraz dąb, lecz ostatnimi czasy ich producenci stosują także drewno egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti okazują się bowiem znacznie bardziej wytrzymałe na działanie deszczu, powietrza i skrajnych mrozów.

Adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]