Szalunki – niezastąpione w przemyśle budowlanym

Zamów szalunki Kraków na https://sklep.abcszalunki.pl.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to chwilowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, by nadać im należyty kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w trakcie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na bramy, drzwi oraz okna. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z drewnianych desek ewentualnie grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może zostać użytkowana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część wykonawców i inwestorów stawia więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – struktur przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wytwarza się ze sklejki, drewna bądź metalu, a także zestawiać 2 lub 3 surowce. Najczęściej jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a całą konstrukcję spajają łączniki, narożniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Podmioty często parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt czy ekip, które zwykle oferują odmienne usługi. Nabycie wszystkich elementów potrzebnych do skonstruowania szalunku byłoby zupełnie nierentowne . Dużo lepszym wyjściem jest wynajem szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]