Budujesz dom? Nie zapomnij o hydroizolacji

W toku budowy każdego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie planowania należy zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie albo w ogóle niezabezpieczonych ścian zmniejszy ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, jak również spowodować rozrost chorobotwórczych pleśni oraz grzybów.

Które fragmenty budynku należy zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie powinno się zabezpieczyć przed wilgocią należą zwłaszcza dachy, piwnice, fundamenty, balkony i tarasy, a więc te części konstrukcji, które mają bezpośredni kontakt z opadami atmosferycznymi bądź wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu winna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki warto użyć w odniesieniu do danych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z pustaka wypalanego, cegły czy dziurawki rekomenduje się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, żeby każda warstwa miała spadek przeciwdziałający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się także balkony.

Komu zlecić przygotowanie hydroizolacji?

Istotne jest, by projektowanie hydroizolacji, powierzyć kompetentnej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, generalni wykonawcy oraz inwestorzy skorzystają na współpracy ze rzeczoznawcami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, taśm dylatacyjnych, uszczelek pęczniejących czy węży iniekcyjnych. Natomiast na zlecenie zarządców istniejących budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. naprawą, uszczelnieniem i inwentaryzacją przecieków wody, naprawą tarasów i balkonów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami oraz uszczelnieniem podszybii windowych.