Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Badania psychologiczne Bielsko - dalsze informacje o tych usługach odnajdziesz tutaj.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich zawodów w myśl przepisów powinni we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często powinny być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z badanym, podczas której odpowiada on na pytania na temat wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna faza badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, percepcja szybkości, podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są liczne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]