Prywatny detektyw

Czym zajmuje się detektyw? Ta profesja rozwija się od XIX wieku, a stosowanie niezwykłych i fascynujących metod dedukcji odbiło swój ślad w literaturze jak na przykład bohater literacki Sherlock Holmes. Fraza “detektyw” pochodzi z łaciny i oznacza „odkrywać”, „wykrywać”, „wyjawić”.
Działalność detektywa opiera się na prowadzeniu śledztwa, podczas którego korzysta z racjonalnego myślenia i innych niejawnych metod dochodzenia. Taka postać dedukcji ma na celu zidentyfikowanie prawidłowych wniosków na podstawie zebranych dowodów, wiarygodnych informacji, przesłanek. Prywatny detektyw nawet prowadząc rozpoznanie zdarzenia dla klientów jest zobowiązany do posiadania licencji, gdyż jego zeznania mogą być bardzo znaczące w sprawach sądowych czy czynnościach sprawdzających policji.

Zakres czynności detektywa

Korzystanie z usług prywatnych detektywów staje się coraz bardziej powszechne. Obecnie biura detektywistyczne prowadzone są w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, gdzie każda charakterystyczna przesłanka czy wiadomość od klienta jest ważna. Przede wszystkim zakres takiej działalności to zbieranie wrażliwych, tajnych informacji często dotyczących postępowań karnych i cywilnych, poszukiwanie mienia, osób zaginionych lub ukrywających się, ustalanie wiarygodności świadków i aktów, zdolności płatniczych i ubezpieczeniowych. Wysokie zapotrzebowanie na detektywów wynika z tego, że zdarzają się sytuacje, gdy jesteśmy oszukiwani, a jako strona poszkodowana trudno jest poprzeć dowodami nasze racje i argumenty. By chronić własne interesy wiele oszustw jest maskowanych, a oświadczenia osób postronnych i świadków są przekłamane. Jedynie detektyw potrafi ustalić jednolitą wersję i dojść do prawdy.