W jakim celu wykonuje się badania psychologiczne kierowców

Badania psychologiczne Bielsko Biała - więcej informacji o tych usługach poznasz w tym miejscu.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają stwierdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Są one bardzo istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty są używane w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – okres ważności

Badaniom psychotechnicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do pierwszej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii D. Do badań podchodzą również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów służbowych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzą cechy charakteru kierowcy

Badanie psychotechniczne składa się z 2 części. Najpierw osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby badane muszą między innymi odnieść się do pytań dotyczących ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Ostatnim etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która weryfikuje przede wszystkim widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Do badań wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr i równoważnię. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak dana osoba radzi sobie ze wskazaniem przedmiotów po olśnieniu światłem.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]